BLUEBERRY

Neden Türk Yaban Mersini

Ülkemizin sahip olduğu yüksek verimli topraklar, ılıman iklim kuşağında yer alması, 4 mevsim güneşten faydalanabilen bir coğrafyada bulunması ve su kaynaklarınca zengin yapısı ülkemizi Yaban Mersini üretimi için uygun hale getirmektedir.

 • Yüksek verimli topraklar

  Yaban Mersini için ideal ortam olan asitli topraklar Türkiye’de 40-42 Kuzey enlem dereceleri arasında yer almaktadır. Bu alanların çoğunda blueberry türleri yetişmektedir. Artvin’den başlayarak Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Zonguldak, İstanbul ve Bursa illerinde yer alan doğal asitli toprakların değerlendirilmesi sonucunda Türkiye blueberry üretiminde söz sahibi bir ülke konumuna gelebilecektir.

 • Mükemmel iklim koşulları

  Yaban Mersininin iklim istekleri tür ve çeşitlere, yetiştirildikleri toprak yapısına, bulundukları enlem derecesine göre değişebilmektedir. Ilıman iklimlere adaptasyonunu gerçekleştirmiş olan Blueberry oldukça şiddetli soğuklara dayanabilir.

 • İdeal güneşlenme

  Blueberry tam güneş alan, nemli ve asitli topraklı yerlerde mükemmel bir gelişme gösterirler. Kısmen gölge yerlerde de yetişebilirler. Gölge miktarının artması ile çiçek gözü sayısı azalır ve meyve miktarı düşer. Blueberry yetiştiriciliği yapılacak yer en azından yarım gün güneş almalıdır. Gün içerisinde 3-4 saat gölge olabilir.

 • Yüksek Doğal Şeker

  Fruktoz içeriği zengin olan Yaban Mersini insanların ihtiyacı olan şekeri doğal yollardan sağlar.

TURKISH

BLUEBERRY

Yaban Mersini Çeşitleri

Dünyada Üretimi Yapılan Yaban Mersini Çeşitlerinden Bazıları

Legacy

Meyveleri mavi renkte, iri meyveleri vardır ve yüksek verimlidir. Meyveleri mükemmel lezzette ve aromalıdır. Hastalık direncine sahiptir. Isı ve kuraklığa dayanıklıdır. Mayıs sonu haziran başı hasat edilir.

Pink Lemonate

Meyveleri pembe renkte, orta irilikte ve tatlıdır. Temmuz sonu Ağustos başı meyve verir. Bahar aylarında gösterişli pembe çiçekler açar. Sonbaharda yaprakları altın ve turuncu renklere döner. Tam güneşli yerleri sever. Kötü bakım şartlarına ve soğuklara karşı dayanıklıdır. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Jubile

Meyvesi gösterişli mavi renkte, çok iri, hafif mayhoş tatta, aromatiktir. Seyrek çalı formuna sahip bir çeşittir. Yüksek kalitede meyveye sahiptir. Mayıs sonu haziran başı gibi hasat edilir. Ticareti yapılan, en çok tercih edilen çeşitlerdendir. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Sharpblue

Taneleri orta irilikte, mavi renkte, tatlı ve aromalıdır. Tadı mükemmel bir lezzete ve aromaya sahiptir. Mayıs sonu haziran başında olgunlaşır. Ağır ve kumlu topraklarda oldukça iyi gelişim imkanı bulur. ​Sıcak iklimlere uyum sağlamış bir bitki olup yüksek sıcaklıklara da oldukça dayanıklıdır. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Oneal

Çok iri, koyu mavi renkte meyveleri vardır.Lezzeti çok iyi ve aromatiktir. Meyveleri mükemmel görünümde ve yüksek kalitededir. Çalı formunda bir bitkidir. Mayıs sonu haziran başı gibi hasat edilir. Yaban mersini asitli toprakları sevmekle beraber toprak ph oranının 5-5.5 arasında olması gerekmektedir. Ticareti yapılan en çok tercih edilen çeşitlerden biridir.

Darrow

Tüm çeşitlerin en büyük meyveli türlerindendir. Düz ve dik sağlam bir yapıya sahip gövdeler oluşturur. Çiçek rengi beyaz-krem renktedir. Meyveleri iri, açık mavi renkte, az puslu, tatlı-mayhoş tattadır. Hasat zamanı 1-30 ağustos arasındadır. Yaprakları sonbahar aylarında turuncu, kırmızı renk alır. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Brigitta

Menşei Polonya olan yaban mersini çeşididir. Güçlü ve dik gövde yapısına sahiptir. Çiçek rengi beyaz-krem renktedir. Meyveleri orta büyüklükte, mavi-mor renkte ve tatlıdır. Tam meyve verimi alınması iin başka bir çeşit ile dikimi önerilir. Yaprakları sonbahar aylarında turuncu, kırmızı renk alır. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Bluegold

4-6 metreye kadar boylanabilen yaban mersini türüdür. Meyveleri orta büyüklükte, mavi renkli ve çok lezzetlidir. Yüksek kalitede meyve görünümü ve verimine sahiptir. -29 dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklıdır. Sonbaharda ateş kırmızısı rengine dönüşen yaprak yapısına sahiptir. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Bluecrop

Kuvvetli ve dik gelişen bitki gövdesine sahiptir. Taneleri çok iri, sert, açık mavi renkte, tatlı ve aromalıdır. Erken toplanan meyveler mayhoş olur. Çatlamaya karşı dayanıklıdır. Donlara karşı dayanıklıdır. Kendine verimlidir. Aşırı meyve verme eğiliminde olduğu için düzenli budama ister. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Elliot

Kuvvetli ve dik gelişen bitki gövdesine sahiptir. Taneleri orta irilikte, sert, açık mavi renkte, tatlı ve aromalıdır. Çatlamaya karşı dayanıklıdır. Donlara karşı dayanıklıdır. Kendine verimlidir. Ağustos başı hasadı başlar. Geç dönemde hasat edilir Aşırı meyve verme eğiliminde olduğu için düzenli budama ister. Çalı formludur ve yaprak döken bir bitkidir.

Duke

Yüksek çalı tipi çeşididir. Çalı yüksekliği 130-180 cm ve çoğu yüksek çalı çeşidi gibi diktir. Olgunlaşma tarihi BURSA yüksek kesimleri için 1 Temmuz'dur. Verim sürekli yüksek, bitki başına 4-6kg dır Meyve orta boyda, meyve başına 1.8 ila 2.1 gramdır. Meyveler açık ila orta mavidir ve sıkı bir kabuğa sahiptir; meyve esas olarak erken ve sofralık pazarlar için üretilmektedir. Meyvenin kalitesi mükemmeldir ve sofralık taze pazarın yanı sıra işlenmeye müsait yapısıyla gıda sanayi için de kullanılabilir. Hasat esas olarak erken olgunlaşan meyveleri nedeniyle elle yapılır. Meyveler uzun saplarda ve gevşek salkımlardadır, bu nedenle mekanik hasada da uygundur. Yaklaşık 7-10 gün arayla iki hasat, Blue Crop'u hasat etmeye başlamadan önce Duke hasatı tamamlanmalıdır. Duke, erken olgunlaşma ve kaliteli meyve için şu anda sahip olduğumuz en iyi çeşittir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm yaban mersini yetiştirme alanlarında iyi adapte olmuştur ve tüm yetiştiriciler için çok popüler bir çeşittir. Ülkemizde de genel anlamda her iklim şartına uygun olabilecek genel olarak önerilen bir çeşittir.

Patriot

Yüksek çalı tipi çeşididir. Bitki yüksekliği 120-180cm aralığındadır. Çalı formu diktir ve meyve olgunlaştığında yayılır. Olgunlaşma tarihi 5 Temmuz'dur ve Ağustos ortasına kadar üretmeye devam edecektir. Verim, kültürel alana bağlı olarak, olgunlukta 4-8kg arasında değişmektedir. Meyve büyüklüğü iridir. Meyvenin kalitesi sağlamdır ve küçük yüzeysel yara izlerine sahiptir. Meyve sıkı salkımlar üzerinde oluşur ve diğer çeşitlerden daha sabit şekilli bir olma eğilimindedir. Hasat el ile yapılır. Mekanik hasat sadece son hasat sırasında elde edilebilir. Meyvenin pazarlanması, meyvelerin büyüklüğü ve kalitesi nedeniyle taze tüketim sofralık pazar içindir. Patriot yaban mersini ağaçları peyzaj için de kullanımı iyidir. Patriot, görülebilen kök hastalığına karşı direnç gösterdiği tespit edilmiştir.

Hannah's Choice

Yüksek çalı tipi çeşididir. Bitkiler 150cm kadar dik bir şekilde büyür. Meyvelerin olgunlaşması Duke'dan yaklaşık 3 gün erken olgunlaşır. Verim, bitki başına 8 ila 15 kilo arasında değişen Duke'dan biraz daha azdır. Meyveler orta büyüklükte 1.8 ila 2.3 gramdır, bu da çoğu ticari erken ve orta mevsim çeşidinden daha büyüktür. Meyveler çekici bir açık mavi, mükemmel sıkılık ve ince lezzettir. Şeker brix, önde gelen diğer erken ve yaz sezonu çeşitlerine kıyasla yüksektir. Meyveler diğer erken çeşitlere kıyasla daha uzun süre saklanabilir. Meyveler, yüksek lezzet ve kalite nedeniyle erken taze pazar için ticari olarak pazarlanmaktadır. Erkenci çeşit olarak, Ticari yetiştiriciler ve Perakende yetiştiricileri için de mükemmel bir seçimdir. Meyveler, düzgün olgunlaşma ile gevşek kümeler halinde oluşturulur. Bu özellikler ve meyve sıkılığı ile bitkiler mekanik olarak hasat edilebilir. Erkenci, lezzet, sertlik ve çekici renkleri nedeniyle meyveler taze meyve olarak pazarlanmalıdır. Pembe renkli çiçek yaprakları, "Hannah’s Choices" mükemmel bir peyzaj bitkisi yapar. Bitkiler çok dik, kuvvetli, turuncudan bordoya sonbahar yaprakları vardır.

Chandler

Yüksek çalı tipi çeşididir. Bitkiler 150-180cm kadar dik bir şekilde büyür.Büyüme dik, sadece hafifçe yayılır. Orta mevsim hasat çeşididir. Tutarlı verimler yılda ortalama 3 ila 5 kg verir. Meyve çok çekici ve hasattan sonra açık mavi rengini korur. Meyve kalitesi iyidir ve taze tüketim pazar veya sanayi tipi pazarı için kullanılabilir. Meyveler düzenli olarak kaliteli olma konusunda tutarlıdır. Hasat erken satışlar için elle yapılır. Bitki, büyümede dik iyi bir bitki olduğu için mekanik hasata uyarlanabilir. Bitkiler, mantar ve kök yanıklığına karşı direnç gösterir. Bitkilerin verimi, minimum sıcaklık dalgalanmalarının az olduğu ılıman iklimlerde çok daha yüksek performans göstermiştir.

Yaban Mersini'nin Faydaları

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Officiis, odio aliquid. Iste voluptatum aut modi deleniti fugiat ab vel perferendis sit?